Ocena wątku:
  • 5 głosów - średnia: 3.4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Merrell o dogtrekkingu - czy rasa psa ma znaczenie?
#1

Dogtrekking, czyli piesze wędrówki z psem, różnią się od zwykłego maszerowania po parku czy miejskim skwerze przede wszystkim długością pokonywanej trasy. W związku z tym, jaki pies okazałby się najlepszym kompanem takiej wędrówki? Czy powinien spełniać konkretne wymogi odnośnie wagi, wzrostu czy rasy? Marka Merrell, sponsor Pucharu Polski w Dogtrekkingu 2015, sprawdziła z Pawłem Bonkiem, organizatorem zawodów, jaki pies może wziąć udział w tego rodzaju aktywności.

Na przestrzeni lat widać, że zmienia się układ ras, które startują w zawodach dogtrekkingowych. Podczas pierwszych edycji z lat 2009 i 2010 połowę startujących stanowiły psy zaprzęgowe. Obecnie zawody najczęściej wygrywają psy małe i średnie, stosunkowo lekkiej budowy, które ważą w granicach 8-20 kg. Na starcie pojawiają się nawet chihuahuy, które pokonują cały przewidziany dystans. Nie należy też zapominać o mieszańcach, które świetnie sobie radzą w tej dyscyplinie. Zmieniło się również nastawienie do dogtrekkingu. Na zawodach coraz częściej pojawiają się hodowcy, dla których są one uzupełnieniem udziału w wystawach. Podsumowując, trudno jest wymienić konkretne rasy, które mogą stratować w zawodach dogtrekkingowych. Z pewnością najlepiej radzą sobie psy średniej wielkości. Nie jest to idealna dyscyplina dla przedstawicieli ras molosowatych, ale wszystko zależy od właściciela i jego zdrowego rozsądku. Dogtrekking traktowany rekreacyjnie na odpowiednio dobranym dystansie nie będzie stanowił ryzyka dla żadnych czworonogów.

turystyka z udziałem psa

W ramach zawodów dogtrekkingowych dostępne są trasy o trzech długościach: 15, 25 oraz 40 km. Dystans 20 - 30 km jest w stanie przejść każdy zdrowy człowiek i zdrowy pies. W ramach przygotowań warto wydłużać spacery z psem, tak aby trwały one ok. 2 godzin. Raz w miesiącu dobrze jest wybrać się na dłuższy wypad np. wycieczkę w góry, podczas której pokonamy dystans ok. 25 km. Przed startem pies powinien również przejść kontrolę weterynaryjną.

W tym roku odbywa się siódma edycja imprezy organizowanej przez Sportshooter. Sponsorem po raz drugi jest marka Merrell. Zawody odbywają się między kwietniem a wrześniem w sześciu miastach słynących z walorów turystycznych oraz tras przeznaczonych do pieszych wędrówek. Najbliższe odbędą się 20 czerwca w Wiszni Małej. Więcej informacji można znaleźć na stronie zawodów: dogtrekking.com.pl

Głównym celem marki Merrell jest promowanie aktywnego stylu życia. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu łączy się z wolnością, przestrzenią i odkrywaniem siebie. Oferowane produkty pozwalają podjąć wyzwanie i czuć się komfortowo w każdej sytuacji: na starcie zawodów, podczas spokojnych weekendowych wędrówek z czworonogiem czy zdobywania górskich szczytów.

"Jest twoim przyjacielem, partnerem, obrońcą, twoim psem. Jesteś jego życiem, miłością, przewodnikiem. Będzie twój, wierny i oddany do ostatniego uderzenia serca. Winien mu jesteś zasłużyć na to oddanie" - Anonim
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości