Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zwierzę w domu. Jak przygotować się na przybycie czworonoga?
#1
Photo 
Decyzja o posiadaniu zwierzęcia musi być świadomym i przemyślanym wyborem, ponieważ wiąże się z wzięciem odpowiedzialności za żywą istotę. Pojawienie się psa lub kota wymaga zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń i odpowiedniej aranżacji przestrzeni.
O czym musisz pamiętać zanim powitasz pupila w jego nowym domu? 

 
Podział obowiązków
Powiększenie się rodziny o czworonożnego przyjaciela oznacza nowe obowiązki. Na początku wszyscy domownicy są chętni, by zajmować się zwierzakiem. Nierzadko po paru tygodniach entuzjazm opada i okazuje się, że są zbyt zajęci, by znaleźć czas na spacer z psem. Z tego względu czynności związane z opieką nad zwierzęciem od początku powinny być jasno określone i przypisane do konkretnej osoby. Choć kotów nie trzeba wyprowadzać na spacery, nie oznacza, to że opieka nad mruczkami nie wymaga czasu. Właściciele zarówno kotów, jak i psów muszą pamiętać o karmieniu, pielęgnacji, wizytach u weterynarza, szczepieniach, odrobaczaniu, odpowiednim szkoleniu oraz zabawie.
 
Potrzeby zwierzaka
Prawidłowa opieka nad domowym pupilem powinna uwzględniać naturalne potrzeby zwierzęcia. Wiąże się to z zapewnieniem mu możliwości zaspokojenia potrzeb zarówno fizjologicznych, jak i psychicznych. Dla czworonoga komfortowe funkcjonowanie to nie tylko dostęp do wody, odpowiedniego pokarmu, czy możliwość ruchu, ale także Twoja uwaga oraz wspólne aktywności. Bawiąc się z psem możesz pomóc mu rozładować napięcie, zaspokajać instynkty, a także uczyć go odpowiednich zachowań. Dla wszystkich zwierząt zabawa to świetna okazja do aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej.


 
Niezbędne akcesoria
Przed przybyciem czworonoga, trzeba zapewnić mu miękkie i wygodne legowisko do spania. Na liście zakupów powinny pojawić się także miski na jedzenie i wodę, zabawki, szczotka do czesania, odpowiednia karma, a w przypadku psa, wyjątkowo kota, obroża lub szelki oraz smycz. Decydując się na kota, musisz jeszcze przygotować kuwetę ze specjalnym żwirkiem. Powinna ona stać zawsze w tym samym miejscu, dlatego dobrze przemyśl jej lokalizację. Aby uchronić wyposażenie domu przed uszkodzeniami i jednocześnie dostarczyć kotu zabawy, warto sprawić mu tzw. „kocie drzewko” i drapaki.
 
Po pierwsze bezpieczeństwo
Niezależnie od wieku czy rasy, potrzeba eksploracji otoczenia jest naturalna dla każdego psa i kota. Właśnie dlatego powinieneś zadbać o to, by zwierzak był w Twoim domu bezpieczny. Schowaj wszystkie drobne przedmioty, które mógłby połknąć np. spinacze, agrafki, koraliki. Jeśli nie chcesz stracić ulubionego wazonu, kruche i niestabilne przedmioty nie mogą znajdować się w zasięgu zwierzęcia. Potencjalnym zagrożeniem są także wiszące luzem linki do zaciągania zasłon, żaluzji i rolet. Pupil może uznać je za świetną zabawkę i się w nie zaplątać, co może się bardzo źle skończyć. Podwiąż je lub przymocuj do ściany za pomocą taśmy. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać są odkryte kable elektryczne. Mogą zostać przegryzione, więc schowaj je i zabezpiecz. Pamiętaj o wyłączaniu urządzeń elektrycznych i blokowaniu gniazdek, kiedy zostawiasz czworonoga samego. Zagrożenie stwarzają także wąskie przestrzenie, w których pupil mógłby utknąć oraz miejsca położone wysoko, z których mógłby spaść. Wbrew powiedzeniu, koty nie zawsze spadają na cztery łapy, dlatego w oknach i na balkonach należy zamontować specjalne siatki. Upewnij się, że zwierzę nie ma dostępu do leków, detergentów, kosmetyków i… kosza na śmieci. Być może konieczne będzie założenie blokad na szuflady, drzwiczki od szafek, czy lodówki. Niebezpieczne mogą okazać się też niektóre rośliny, więc dokonaj przeglądu domowej flory.
 
Zmiana przyzwyczajeń
Pojawienie się psa lub kota w domu wiąże się ze zmianą wielu nawyków i przyzwyczajeń. Poza uwzględnieniem bezpieczeństwa zwierzęcia, trzeba pamiętać również o tym, że funkcjonuje ono inaczej niż człowiek. Podstawową różnicą jest wrażliwość na hałas. Większość zwierząt np. psy, koty, domowe gryzonie słyszą o wiele więcej niż ludzie. Są dużo wrażliwsze na fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, a to sprawia, że niektóre dźwięki odbierają nawet setki razy lepiej niż my.
- Hałas od zawsze był dla zwierząt synonimem zagrożenia. Nagłe pojawienie się głośnego dźwięku wywołuje natychmiastową ucieczkę. Negatywną reakcję obserwujemy również w odpowiedzi na długotrwały lub często pojawiający się hałas. Może on doprowadzić do pojawiania się u zwierzęcia stanów napięcia i niepokoju, a nawet zachowań agresywnych – ostrzega Aleksandra Słyk-Przeździecka, lekarz weterynarii, behawiorysta zwierząt i ekspertka marki Electrolux.
Ważne jest zatem, aby redukować hałas do minimum. Unikaj głośnego słuchania muzyki czy oglądania telewizji. Warto także wymienić sprzęt AGD na cichszy. Specjalnie z myślą o właścicielach czworonogów, których codziennością jest walka z sierścią w mieszkaniu, powstał odkurzacz UltraSilencer™ Zen AnimalCare. Dzięki miniturboszczotce AeroPro™ skutecznie i z łatwością usuwa sierść. Jednocześnie jest przyjazny dla zwierząt, ponieważ emituje dźwięk na poziomie zaledwie 58 dB, porównywalny do spokojnej rozmowy.
 
Jego nowy dom
Bez względu na to czy pupila kupi się w hodowli, czy przygarnie ze schroniska, należy pamiętać, że zmiana środowiska jest stresująca dla każdego zwierzaka.
- Z perspektywy czterech łap, jedną z najważniejszych rzeczy jest poczucie bezpieczeństwa. Zaspokojenie tej potrzeby jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nasz dom powinien być miejscem zapewniającym zwierzęciu wolność od strachu, umożliwiającym odpoczynek i spokojny sen mówi Aleksandra Słyk-Przeździecka.
Pozwólmy zwierzęciu najpierw się do nas przyzwyczaić. Dajmy mu czas na adaptację do nowego otoczenia. Przez pierwsze tygodnie Ty i Twój pupil będziecie uczyć się nawzajem swoich zachowań, dlatego aklimatyzacja powinna przebiegać w spokojnej atmosferze.
 
Więcej informacji: newsroom.electrolux.com/pl, electrolux.pl lub facebook.com/electroluxpl


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#2
Myślę, że to takie podstawowe informacje od których należy zacząć zanim zdecydujemy się na posiadanie czworonoga, musimy być na to po prostu przygotowani, zakupić wszystkie niezbędne akcesoria oraz wybrać dobrą, optymalną karmę pod względem diety naszego psa.
Odpowiedz
#3
Odpowiednie przygotowanie na przybycie czworonoga do domu to podstawa. Trzeba przed tym zakupić wszystkie potrzebne akcesoria oraz sprzęt, który będzie niezbędny, gdy nasze zwierzątko będzie już w domu.
Odpowiedz
#4
Zgadza się, na przybycie czworonoga warto się odpowiednio przygotować i głównie mowa o tym pod kątem akcesoriów jakie należy kupić. Począwszy od gryzaków po przez smycz, obroże czy legowisko jak i samą karmę. W natłoku przygotowań nie zapominajmy także o identyfikatorze z grawerem dla psa, to niezwykle istotne.
Odpowiedz
#5
Niestety nie wszyscy się przygotowują na udomowienie zwierzęcia i później po kilku tygodniach psy lądują w schroniskach
Odpowiedz
#6
Na pewno trzeba kupić karmę odpowiednią dla pieska, zakupić miseczki, zabawki i inne akcesoria.  Warto kupić poduszkę, gdzie piesek będzie mógł spać. A jak nie takie legowisko to chociaż wygodna mata dla psa się przyda. W każdy razie trzeba pamiętać, że pies to nie zabawka i trzeba należycie o niego dbać.
Odpowiedz
#7
Z pewnością po przyjęciu do siebie zwierzaka organizacja życia nieco się zmienia. Trzeba dostosować się do nowej sytuacji i zapewnić zwierzakowi bezpieczne i komfortowe warunki życia. My powoli przymierzamy się do przygarnięcia pieska z hodowli i interesują nas szczeniaki cavalier - http://nowofundlandy.com.pl/. Spaniele od zawsze nam się podobały, więc taki wybór pieska jest dla nas oczywisty. Czy ktoś z Was posiada takiego pieska u siebie? Jakieś rady w przypadku adopcji właśnie takiego psiaka?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości