Psy pies. Forum o psach

Pełna wersja: Choroba skórna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Witam. Mój pies ma problemy skórne, które występują tylko na pysku. Z chorobą walczymy już rok. Gdy piesek miał 3 miesiące, drapał okolice mordy i uszu. Najgorzej jest w czasie ekscytacji, lub po deszczu, kiedy jest mokry. Było to dla mnie niepokojące. Postanowiłam pojechać do weterynarza, jednak on podał mu tylko środek na pchły, i powiedział że po za tym wszystko jest w porządku. Jednak po czasie było jeszcze gorzej. Drapał mordę aż do krwi. Pojechałam do innej kliniki. Postanowili pobrać zaskrobinę, i wykryto nużeńca. Lekarz powiedział, że u szczeniaków często się to zdarza, gdyż mają słabszą odporność i prawdopodobnie do roku choroba zniknie. Wybraliśmy serię zastrzyków. Na początek były one ze sterydami. Ale widziałam poprawę. Sierść odrastała a pies się nie drapał. Po czasie jednak wszystko powróciło, pies znowu się drapał, pojawiły się "okulary". Znowu pojechałam do kliniki. Była tam inna Pani doktor. Doradziła, żeby ponownie pobrać zaskrobinę. Nazajutrz, zadzwoniła i poinformowała mnie o wynikach. Okazało się, że pies ma drożdżaki, larwę pająka oraz świerzbowca. A nużyca została wykluczona. Kazała jak najszybciej się zgłosić w gabinecie. Gdy już tam byliśmy, jeszcze raz dokładnie obejrzała pysk, uszy. Odkryła, iż są one przekrwione, co rzadko się zdarza po obu stronach. Podała mu dwa zastrzyki, aby najpierw zwalczyć larwe, i drożdżaki. Dała nam 3 antybiotyki, które musieliśmy podawać przez dwa tygodnie. Pies zupełnie zmienił swoje zachowanie. Był spokojny, nie drapał się, a o to właśnie nam chodziło. Jego morda już nie była zaczerwieniona. Po 3 dniach kazano mi sprawdzić jego uszy, i była to dobra wiadomość, gdyż były one różowe. Zero zaczerwienienia. Kiedy pies wybrał wszystkie tabletki wyglądał naprawdę ładnie. Za tydzień mieliśmy jechać na kolejny zastrzyk, jednak byliśmy zmuszeni pojechać wcześniej, bo pies znowu zaczynał się podrapywać. Nie było naszej lekarki, a lekarz podał nam tylko zastrzyk. Po powrocie do domu nie było widać poprawy. Przeczekałam weekend i w poniedziałek udałam się do weterynarza. Powiedziałam, że po zastrzyku pies i tak się drapał, znowu do krwi. To nie było tylko ocieranie. Więc Doktor podał nam Encorton, oraz witaminy na odrost sierści. Powiedział, że prawdopodobnie pies jest alergikiem, i że nie mogę wychodzić z nim na łąki ponieważ, mógł złapać to wszystko od dzikich zwierząt. Kazał nam się zgłosić za tydzień na kolejnym zastrzyku, czyli w piątek. Po Encortonie nie drapie się. Pysk ociera tylko wtedy gdy się cieszy. Np. Jak ktoś przyjdzie do domu. Zobaczymy co wyniknie z kolejnej wizyty. Prawdopodobnie podadzą nam nazwy karmy, którą możemy stosować. Mam nadzieję, że nasz horror się niedługo skończy. Jednak po roku leczenia, lekarze nie wiedzą dokładnie co mu dolega. Próbują wszystkiego. Dam zdjęcie mordy psa. Przepraszam za słabą jakość. Postaram się dodać dokładniejsze zdjęcie.

byłas z psem u dermatologa czy tylko badał go wet "ogólny". Czym karmisz psiaka, bo bywa i tak, że pies może mieć uczulenie na jakiś składnik karmy, który daje podobne objawy jak opisałaś
Karmię go Royal skin support. U dermatologa nie byłam.
Wiesz że Encorton to steryd ?

Moja sucz całkiem niedawno miała coś takiego właśnie w okolicach pyska oraz uszu.
Przemyłam to wacikiem nasączonym wodą utlenioną a natępnie kilka razy dziennie robiłam płukanki z rumianku - po kilku dniach przeszło i jak do tej pory nie powraca.
Tylko że ja wiem, że moja sucz ma alergię na gluten i zboża także a karmię psa karmami bezzbożowymi oraz bezglutenowymi.
Niestety karma Royal to karma zbożowa ;/
Być może była to właśnie reakcja uczuleniowa na jakiś składnik zawarty w diecie lub alergia. Dokładne badania mógłby to wskazać tak abyśmy mieli całkowitą pewność.
Aby wykluczyć uczulenie/ alergię na pokarm, można podawać monobiałkową karmę np. z doliny Noteci, karma która w składzie ma tylko jeden rodzaj białka.
Akurat taka opinie powinien wydać lekarz weterynarii, tylko wtedy możesz bezpiecznie podać taką specjalistyczną karmę dla psów z problemami i skłonnościami do alergii. Choroby skórne mogą brać się z kilku czynników, albo jest to kwestia genów albo karmy, złej diety czy pielęgnacji w postaci szamponu.