Psy pies. Forum o psach

Pełna wersja: Zbiórka na rzecz urządzenia do hemodializy dla zwierząt
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
INFORMUJEMY O POWSTANIU KOMITETU SPOŁECZNEGO ARES POMAGA W KRAKOWIE.
Członkowie komitetu:
1. Agata Musiał
2. Jolanta Kwiatkowska
3. Anna Kortońska – Pawłowska
4. Aleksandra Nalepa.

Z dniem 1.04.2015 roku Komitet Społeczny Realizuje zbiórkę na rzecz urządzenia do hemodializy dla zwierząt. Koszt dwóch urządzeń do hemodializy to około 100 tyś złotych.
Zbiórka realizowana jest na rzecz dwóch klinik w Krakowie:
1. Klinika całodobowa Krakvet ul. Sanocka 3 w Krakowie
2. Lecznica Help ul.Gdyńska 11 a w Krakowie
Pomysł na zorganizowanie takiej akcji bierze się stąd że z naszych obserwacji i przeprowadzonych wywiadów wynika z tego że takie urządzenie może uratować wiele zwierząt.
Po zebraniu potrzebnych funduszy Komitet Społeczny będzie dofinansowywał pacjentom zabiegi dializy przeprowadzonych w tych klinikach.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/442758289224160/
Telefon: 501455460 Mail: komitetspoleczny.arespomaga@onet.euCo to jest dializa zwierząt na czym polega:
DIALIZA, HEMODIALIZA, MOCZNICA, NIEWYDOLNOŚĆ NEREK U PSA
DIALIZA, HEMODIALIZA, MOCZNICA, TRANSPLANTOLOGIA, NIEWYDOLNOŚĆ NEREK U PSA
Dializa a właściwie hemodializa to metoda leczenia nerkozastępczego stosowana w medycynie od lat 60-tych XX w. a w weterynarii od lat 90-tych ubiegłego wieku. Metoda ta polega na oczyszczaniu krwi z substancji niepożądanych w oparciu o zjawiska dyfuzji, ultrafiltracji i konwekcji. W procesie tym wykorzystana jest błona półprzepuszczalna poprzez którą następuje wymiana substancji i wody pomiędzy krwią i płynem dializacyjnym. W wyniku dyfuzji cząsteczki małe do 500 Da przechodzą z roztworu o stężeniu większym do roztworu o stężeniu mniejszym aż do wyrównania stężeń. Ultrafiltracja polega na przechodzeniu wody z osocza do płynu dializacyjnego pod wpływem ciśnienia przezbłonowego TMP /transmembrane presure/ które musi być większe niż 25 mm Hg- ciśnienie onkotyczne osocza odpowiedzialne za utrzymanie wody w łożysku naczyniowym. W zjawisku ultrafiltracji przez błonę dializatora przechodzą substancje o masie cząsteczkowej 500-15000 Da- tzw. transport konwekcyjny. Ultrafiltracja umożliwia w czasie hemodializy kontrolowane odwadnianie pacjenta z mocznicą w przebiegu której mamy często do czynienia z przewodnieniem pacjenta do obrzęku płuc włącznie.
Wskazaniem do leczenia nerkozastępczego jest ostra mocznica, zaostrzenie niewydolności nerek i pogorszenie parametrów nerkowych w przebiegu mocznicy przewlekłej, przewodnienie, zatrucia substancjami przechodzącymi przez błonę półprzepuszczalną np. paracetamol, etanol, barbiturany.
Za praktyczne wskazania do przeprowadzenia hemodializy w przypadku mocznicy sugerujemy następujące parametry nerkowe:
– kreatynina powyżej 6 mg./dl, mocznik powyżej 200 mg./dl
– lub druga opcja jeden, dwa dni oligurii i dobowy przyrost poziomu mocznika ponad 50 mg./dl.
Dyskusja w świecie lekarskim na temat kiedy rozpocząć dializy nadal jest otwarta. Należy pamiętać, że zabieg hemodializy musi być poprzedzony wprowadzeniem u pacjenta specjalnego cewnika dializacyjnego. Można to wykonać w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym , a więc automatycznie znieczulenie to będzie miało niekorzystny wpływ na stan ogólny pacjenta z negatywnym odziaływaniem na pracę jego nerek. Dlatego też naszym zdaniem lepiej rozpocząć dializowanie pacjenta wcześniej nie dopuszczając do tego by znalazł się w stanie zawansowanej azotemii ze skrajnie rozchwianą homeostazą , zaburzeniami elektrolitowymi oraz równowagi kwasowo-zasadowej co istotnie pogarsza rokowanie. Sugerujemy by przy kierowaniu pacjentów na hemodializę kierować się raczej drugim przytoczonym wariantem.
W naszej klinice przeprowadzamy zabiegi hemodializy od 05.2013. i jesteśmy obecnie po wykonaniu ok. 20-tu zabiegów. Wszystkie one przebiegały bez powikłań i były skuteczne co do doprowadzenia pacjentów do poprawy parametrów nerkowych. Rokowanie co do trwałego ustabilizowania stanu pacjenta zależy oczywiście od pierwotnego charakteru i zakresu uszkodzenia nerek. Tym nie mniej otwiera się nowa możliwość niesienia pomocy naszym pacjentom

Konto bankowe Komitetu społecznego Ares pomaga.


Ing bank

Komitet społeczny Ares pomaga

90 1050 1445 1000 0091 0983 1413

ING Bank Śląski S.A. SWIFT: INGBPLPW

PAYPAL: komitetspoleczny.arespomaga@onet.eu
Dopisek: Darowizna na cele komitetu