Psy pies. Forum o psach
Moja kolekcja Hoji wg gatunków - Wersja do druku

+- Psy pies. Forum o psach (http://forum.psy-pies.com)
+-- Dział: Pozostałe zagadnienia (http://forum.psy-pies.com/Forum-Pozosta%C5%82e-zagadnienia)
+--- Dział: Foto Blogi (http://forum.psy-pies.com/Forum-Foto-Blogi)
+--- Wątek: Moja kolekcja Hoji wg gatunków (/Watek-Moja-kolekcja-Hoji-wg-gatunk%C3%B3w)Moja kolekcja Hoji wg gatunków - admin - 2013-08-03

Witam Wszystkich moją jeszcze jedną pasją oprócz psów, haftu krzyżykowego są rośliny doniczkowe - konkretnie Hoye (Hoje). Zaczęłam je kupować i szukać coraz to nowszych egzemplarzy. Coraz mniej mam miejsca żeby je ustawiać i wieszać ale jakoś sobie z tym wszystkim radzę. Znajduję dla nich nowe miejsca. A one jakoś to znoszą i kwitną.
Chciałabym się podzielić moimi spostrzeżeniami na ich temat a może ktoś podzieli się swoimi. Zapraszam do lektury i swoich wpisów.

Hoya Thomsonii krótki opis i zdjęcia
Gdzieś przeczytałam, że jej prawdziwa nazwa to Hoya Homsonii. Pochodzi z Indii. Została odkryta przez dwóch panów J.D.Hookera i T. Tomsona.
Jej liście są szaro-zielone i bardzo mocno "omszone ". To na pewno nie pomaga w jej czyszczeniu. (Ja swoje przecieram szmatką z odrobiną piwa). I chyba im nie szkodzi.
Znalazła się w mojej kolekcji w tym roku (2012) na wakacje.
Od pewnego czasu w pokoju był dziwny zapach zwłaszcza wieczorem. Nie bardzo wiedziałam jaki jest powód, i okazało się ,że są piękne i białe baldachimy schowane pod liśćmi.
Jej zapach jest bardzo intensywny piżmowy z dodatkiem perfum. Mi osobiście ten zapach nie podchodzi.
Kwiaty zebrane w baldachimy. Są śnieżnobiałe, woskowane, cudne.

hoya, hoja, kwiaty doniczkowe, hoya thomsonii
Moja kwitnąca Hoya Thomsonii

hoya, hoja, hoya thomsonii, kwiaty doniczkowe

Mój okaz Hoji Thomsonii

Zapraszam do kolejnych moich wpisów na temat Hoyi. Pozdrawiam

Hoya Kentiana krótki opis i zdjęcia
To Hoya z Filipin. Gatunek który szybko rośnie i nie sprawia problemów. Nie ma zdolności czepnych więc najlepiej jest umieścić ją w doniczkach zwisających. Lubi światło i dobrym miejscem będzie okno południowe lub zachodnie. Jeśli chcemy żeby cieszyła oko napikujmy kilka sadzonek do doniczki. Szybko się ukorzenia w wodzie lub ziemi.
Cechą charakterystyczną Hoyi Kentiana są długie i wąskie liście koloru zielonego. Jest często mylona z Hoyą Wayetii ( ona posiada brzeg liści z obwódką ciemniejszą).
Jest to mój tegoroczny zakup, jeszcze mi nie zakwitł. Miejsce chyba jej służy, bo rośnie i wypuszcza nowe listki. Podlewam ją ciepłą wodą i odstaną. Rośnie w ziemi Substral 3:1.

hoya, hoja, hoji, kwiaty doniczkowe, rodzaje hoji

Mój okaz Hoyi Kentiana

hoya, liście hoji, kwiaty doniczkowe, hoje, hoji

Listki Hoyi Kentiana

Hoya Lacunosa krótki opis i zdjęcia
Pochodzi z Indonezji i Malezji. Jest wiele klonów tej Hoyi. Nie sposób je teraz wymienić. Listki są małe 4-5 cm. Barwy ciemno zielonej. Hoya Lacunosa lubi wilgoć. Nie odpowiadają jej ciepłe i suche pomieszczenia w zimie. Nie wiem - moja jakoś nie rośnie. Stoi jak zaczarowana na parapecie. Dałam jej czas do lata. Zobaczymy co z tego cuda wyrośnie.

Hoya lacunosa przystosowuje się do każdych warunków. Nie lubi jednak nadmiernego nasłonecznienia i bardzo wysokiej temperatury otoczenia. Jeżeli chodzi o nasłonecznienie, w zupełności wystarczą dwie godzinne sesje w ciągu dnia – najlepiej rano i wieczorem. Liście rośliny nabiorą wówczas ciekawej, brązowej barwy. Temperatura przechowywania nie powinna przekraczać 35 stopni. Minimalna temperatura przechowywania to 15 stopni Celsjusza. Hoya nie znosi nadmiernego przesuszenia; zdecydowanie lepiej nawadniać ją zbyt często niż za rzadko.

hoja, hoji, kwiat doniczkowy, hoye, kwitnąca hoya

Kwiaty Hoyi Lakunosy

hoya, hoji, rośliny doniczkowe, hoye, roślina hoya

Zdjęcie nie rozkwitnietych kwiatków Hoyi Lakunosy

Hoya Retusa krótki opis i zdjęcia
To Hoya z Indii. Różni się od wszystkich innych Hoyi swoim wyglądem. Kupiłam ją na wiosnę. I jest moją ulubienicą.Chyba właśnie za swój pokrój i kształt liści. Tytułuję ją "patykowe drzewo". Listki to długie patyczki zakończone rozszczepionym serduszkiem. Barwy jasno zielonej. Hoya Retusa bardzo wolno rośnie. Kwiaty ma białe ze środkiem bordowo-malinowym. Zapachu nie umiem określić. Zakwitła u mnie.

hoja retusa, hoya, hoye, rośliny doniczkowe, rośliny hoya

Kwitnąca Hoya Retusa

rosliny doniczkowe, hoya, hoye, rośliny hoya

Kwiat Hoyi Retusa

Hoya różowa (hoya woskownica) jej opis i zdjęcia
To chyba najbardziej pospolita odmiana Hoji. Jest ich prawie 200 odmian. Lubi stanowisko słoneczne, bez przeciągów. Bardzo dobrze się pnie, więc można z niej robić różne aranżacje z podpórkami, drabinkami, kółkami itp. Ciekawostką jest, że najpierw wypuszcza długie 1-1,5 metrowe puste przyrosty dopiero potem pojawiają się liście. Jej liście są ciemno zielone, podłużne i jajowate. Nie znosi przestawiania. Zaraz przestaje rosnąć. Hoya woskownica należy do mało wymagających roślin, nie zauważyłam żeby chorowała, jeśli już to nagle mogą pojawić się tarczniki.
I rzecz najważniejsza nie obrywamy lub obcinamy starych kwiatostanów, bo na nich będą wiązały się następne kwiaty. Sok Hoji (białe mleczko po złamaniu liścia lub łodygi) może uczulać.

hoya, hoja, roślina doniczkowa, hoye, rośliny hoya

Mniejsza Hoya woskownica z moich okazów

hoya woskownica, hoya rozowa, hoya, hoje, rosliny doniczkowe

Drugi okaz mojej Hoyi zdjęcie z ubiegłego roku, w tym jest o wiele wiele większa

Hoya compacta zielona jej opis i zdjęcia
Hoja compacta zielona o poskręcanych jak makaron muszelki, ciemno-zielonych liściach. Nie można jej pomylić z żadną inna. U mnie wisi na oknie zachodnim. I jakoś rośnie, Ale chyba nie należy do szybko rosnących – to jest moje zdanie. Nie jest Hoją pienną, nadaje się do donic zwisających. Jeszcze u mnie nie kwitła, i nie wiem nic na temat kwiatów i ich zapachu. Podlewam raz na dwa tygodnie, nawożę nawozem do kaktusów. A ziemię ma Substral osmocote 3:1 do roślin doniczkowych. Tam jest keramzyt, nawóz długo działający i torf niski i wysoki.

hoja compacta, hoya, hoje, rosliny hoya, rosliny doniczkowe

Hoya compacta zielona

Hoya carnosa krinkle 8
Jej liście ciemno zielone mają osiem dołków i dzięki nim dostała swoją nazwę. To Hoja, która uwielbia światło. Ja zrobiłam doświadczenie i w tym roku wylądowała na balkonie, zaczęła rosnąć. A teraz, gdy ma mniej światła zapadła w sen zimowy.
Baldachimy są koloru różowego z ciemno bordowym środkiem, zapachu kakao. U mnie jeszcze nie kwitła więc to jest źródło z Internetu.

hoya, hoye, rośliny doniczkowe, hoya carnosa krinkle

Zdjęcie mojej Hoyi carnosa krinkle

listki hoyi carnosa krinkle, hoja, hoye, rośliny doniczkowe

Listki Hoyi carnosa krinkle i jej specyficzne dołki

Hoya Linearis opis i zdjęcia
Pochodzi z Himalajów. Nadaje się znakomicie do koszy, bo nie umie się piąć. Hoja która jest najłatwiejsza w uprawie. Polecałabym ją początkującym miłośnikom Hoji. Moja Hoya linearis już była trzy razy podcinana od dołu, bo taki szybko rośnie. A że wisi u chłopców w pokoju, więc na pewnej wysokości obcinam jej łodyżki. Szybko się ukorzenia (w wodzie), po kilku dniach widać młode korzonki. Kwiaty ma białe z żółtym środeczkiem. O zapachu cytrynki. Nie przelewam swojej wręcz przesuszam nawet czasem ziemia odstaje od doniczki.

hoya lineais, hoja, roślina hoya, rośliny doniczkowe,

Tak wyglądają listki Hoyi Linearis

hoja linearis, roślina, kwiaty doniczkowe, hoye
RE: Moja kolekcja Hoji wg gatunków - maxi52 - 2013-08-05

No, no, no trochę się tego nazbierało, ja takich roślin nie mam zawszy mi się wydawało się są bardzo wymagające
pozdrawiam