Psy pies. Forum o psach
Utonagan - Wersja do druku

+- Psy pies. Forum o psach (http://forum.psy-pies.com)
+-- Dział: Rasy (http://forum.psy-pies.com/Forum-Rasy)
+--- Dział: Grupa 0 (http://forum.psy-pies.com/Forum-Grupa-0)
+--- Wątek: Utonagan (/Watek-Utonagan)Utonagan - admin - 2015-08-07

Rasa Utonagan powstała na skutek skrzyżowania pięciu ratowniczych psów niewiadomego pochodzenia, które zostały przywiezione do Wielkiej Brytanii z Ameryki Północnej pod koniec XX wieku. Początkowo psy były hodowane przez Edwina Harrisona, który mówił o nich, że są krewniakami wilków. Jako ciekawostkę warto dodać, że współczesne rasy znane pod nazwami Utonagan oraz Northern Inuit pochodziły pierwotnie z tego samego stada.
Czworonogi przypominają z wyglądu wilki; są dobrze umięśnione, silne i mają niezbyt ciężką budowę ciała. Głowa jest proporcjonalna do wielkości ciała, z wyraźnie zaznaczonym stopem oraz długą kufą. Wargi dobrze do siebie przylegają. Nos jest czarny, a oczy raczej małe i migdałowate. Uszy w kształcie litery V z lekkim zaokrągleniem na końcach. Kufa raczej stożkowata i długa; szczęki dobrze rozwinięte. Wargi czarne. Łopatki umiarkowanie kątowane. Kończyny proste, długie i dość masywne. Sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta, co oznacza, że długość mierzona od kłębu do nasady ogona jest nieco większa od wysokości w kłębie. Klatka piersiowa wydatna. Żebra dobrze uformowane i długie. Lędźwie i uda dobrze umięśnione.
Sierść psa jest gruba i podwójna. Frędzle występują zwłaszcza wokół uszu, brzucha, nóg i ogona. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: ciemnobrązowy w połączeniu z szarym, czarny oraz podpalany z wyraźnie zaznaczoną maską.
Jakie są Utonagany?
Psy są bardzo energiczne, pełne życia i zawsze chętne do zabawy. Kochają spędzać czas w gronie rodziny; szczególnie cenią sobie harce z nieco starszymi dziećmi. Zważywszy na znaczną masę nie powinny jednak przebywać sam na sam z młodszymi dziećmi – istnieje bowiem ryzyko, że nieopatrznie wyrządzą im krzywdę.
Psy nie sprawiają także problemów w szkoleniu; szybko przyswajają nowe komendy i chętnie wykonują polecenia wydawane przez właściciela. Mają bardzo duże zapotrzebowanie na ruch, dlatego przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać co najmniej godzinę. W przypadku Utonagana bardzo ważna jest wczesna socjalizacja – jeżeli psy będą nieprawidłowo prowadzone i pozostawiane przez długi czas w samotności, mogą stać się lękliwe, niepewne siebie i destrukcyjne.
O czym powinien pamiętać przyszły właściciel?
Utonagan ma bardzo obfitą sierść, która wymaga regularnego strzyżenia i czesania. O ile w okresach jesienno-zimowych sierść jest bardzo przydatna, o tyle późną wiosną i latem może być nie lada kłopotem i prowadzić do przegrzewania się zwierzęcia. W cieplejszych porach roku powinniśmy zatem zrezygnować z długich spacerów w ciągu dnia i wybierać się z psem na dłuższe przechadzki w porze nocnej – pamiętajmy, że bez względu na temperaturę, psy potrzebują ruchu i stałej aktywności.

[Obrazek: utonagan-rasa-psa2940.jpg]

[Obrazek: utonagan-dog2974.jpg]