Psy pies. Forum o psach
Dysplazja a reprodukcja - Wersja do druku

+- Psy pies. Forum o psach (http://forum.psy-pies.com)
+-- Dział: Hodowla (http://forum.psy-pies.com/Forum-Hodowla)
+--- Dział: Przepisy i prawa hodowlane (http://forum.psy-pies.com/Forum-Przepisy-i-prawa-hodowlane)
+--- Wątek: Dysplazja a reprodukcja (/Watek-Dysplazja-a-reprodukcja)

Dysplazja a reprodukcja - mawash - 2017-04-29

Witam, mam psa rasy Cane Corso z metryką z hodowli zarejestrowanej w SHPRMID (Stowarzyszenie hodowców psów rasowych małych i dużych). Pies ma teraz 18 miesięcy. Gdy miał rok zaczął kuleć na lewą przednią łapę po dłuższej zabawie czy bieganiu. Zrobiliśmy prześwietlenie i okazało się, że ma dysplazję stawu łokciowego. Pies pomyślnie przeszedł zabieg i wszystko jest ok. W książeczce zdrowia ma ten zabieg wpisany, jak również leczenie po zabiegu. Czy taki pies może być reproduktorem? Znajomy twierdzi, że nie ma mowy, bo ma dysplazję w genach i byłoby to nielegalne, że jakbym wystawił ogłoszenie dotyczące reprodukcji to zaraz obrońcy praw zwierząt wpadli by do mnie z policją. Wydaje mi się to bez sensu, bo połowa Cane Corso ma dysplazję, a jakoś się rozmnażają legalnie  Smile  przy okazji, gdyby ktoś miał jakiś kontakt do tego stowarzyszenia to byłbym wdzięczny - chciałbym zadzwonić i dopytać, co zrobić żeby mój pies mógł być reproduktorem. Pozdrawiam

RE: Dysplazja a reprodukcja - oojeja - 2017-04-29

stowarzyszenia takie jak to, z którego masz psa, powstały w roku 2012, po to żeby osoby posiadajace psy w typie rasy (takie które nie posiadają rodowodów ani metryk ze związku kynologicznego), oraz takie które nie powinny być dopuszczone do rozrodu, własnie ze względu na różne choroby genetyczne i/lub choroby psychiczne, bądź nadmierną agresję. Wówczas w życie weszła ustawa zabraniająca sprzedaży psów nierasowych, niehodowlanych. Jednym słowem takich, które w związku kynologicznym gdyby były zgłoszone nie uzyskały by tytułu reproduktora bądx suki hodowlanej, a w metryce miały by adnotację "niehodowlany". I wtedy "jak grzyby po deszczu" zaczęły powstawać różnego rodzaju "kluby przyjaciół pieska i kotka" i stowarzyszenia, które rozmnażają takie psy. A żeby wszystko było i sprawiało wrażenie że jest ok, to nawet można uzyskać metrykę, bądź rodowód "hodowli" z danego stowarzyszenia. Tylko tam (w tych stowarzyszeniach takich jak to, z którego pochodzi twój psiak) nie robi się badań ani prześwietleń rodziców potencjalnych szczeniąt w celu wykluczenia chorób dziedzicznych. Więc kupując psa z takiego stowarzyszenia kupuje się przysłowiowego "kota w worku". Bo nawet nie jest się w stanie sprawdzić pochodzenia swojego psiaka (bo jedynie znane jest tylko imię matki i ojca) a już o dalszych przodkach obojga rodziców nic nie wiadomo. Znajomy dobrze ci mówi, takie rozmnażanie psów chorych jest nielegalne i nieuczciwe względem potencjalnych nabywców, bo wówczas świadomie rozmnażasz chorego psa, pozwalając na przenoszenie choroby na potomstwo (nie wiedząc jednoczesnie czy twój pies nie jest nosicielem jeszcze jakichś innych ukrytych wad).

RE: Dysplazja a reprodukcja - mawash - 2017-05-04

Ale psy z rodowodem ze związku kynologicznego też mają dysplazję i są rozmnażane, dlatego zacząłem się zastanawiać, czy on ma rację. Zatem skoro jest to nielegalne, to jakich konsekwencji mogę się spodziewać?

RE: Dysplazja a reprodukcja - oojeja - 2017-05-05

w ZK zarówno suki hodowlane jak i psy reproduktorzy mają robione prześwietlenia i badania pod kątem chorób genetycznych m.in dysplazji. Jeśli jest niewielki stopień to suka/pies może być rozmnażany. Natomiast jeśli dysplazja jest w znacznym stopniu, wówczas pies ma wpisane to do metryki/książeczki z adnotacją "nie hodowlany" i taki psiak nie może być rozmnażany (w sensie uzyskać tytułu reproduktora i suki hodowlanej) i nadaje się tylko na przysłowiowe "kolanka". Natomiast jak napisałam wyżej po wejściu w życie ustawy zabraniającej rozmnażania takich psów, oraz psów w typie jakiejś rasy, powstały różne stowarzyszenia które ów zakaz mogą omijać i "legalnie" rozmnażać chore psy. Dlatego jest wielu "hodowców" ze ZK, którzy nie mogac w tym związku rozmażac swoich psów (mimo uzyskania dobrych ocen na wystawie, nie mogą zdobyć tych tytułów), poprzechodziło do tych stowarzyszeń. W takich stowarzyszeniach (które również i ty możesz sobie założyć), nie dba się o dobrostan zwierząt. Nie przeprowadza się koniecznych badań, a tytuł reproduktora, bądź suki hodowlanej uzyskac można bardzo łatwo. W takich stowarzyszeniach suka może już "zostac mamą" w wieku jednego roku, podobnie jest z psem - może zostac reproduktorem. Jeśli chodzi o konsekwencje, to z twojej strony raczej nic. Jedynie osoba której twój pies pokrył sukę może miec nieprzyjemności ze sprzedazy chorych psów. Bo to że zrobiłeś mu zabieg, nie oznacza że już jest zdrowy, nie znaczy że nie bedzie przekazywał chorych genów potomstwu. A jeśli matka również będzie chora ...