Psy pies. Forum o psach
Jaką rasę wybrać? - Wersja do druku

+- Psy pies. Forum o psach (http://forum.psy-pies.com)
+-- Dział: Wszystko o psach (http://forum.psy-pies.com/Forum-Wszystko-o-psach)
+--- Dział: Dla początkujących (http://forum.psy-pies.com/Forum-Dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cych)
+--- Wątek: Jaką rasę wybrać? (/Watek-Jak%C4%85-ras%C4%99-wybra%C4%87)Jaką rasę wybrać? - stan shrimps - 2018-03-28

Witam,

To mój pierwszy post i jeżeli pomyliłem działy to przepraszam proszę o przeniesienie.

Pożegnaliśmy po 10 latach naszego Cocker Spaniela Angielskiego kilka dni temu. 
Szukamy godnego następcy dla Zika.

Warunki dość specyficzne, dom jednorodzinny, ale raczej mały. 30 arowa pomiędzy wiejskimi domami, w ostatniej linii - bezpośrednio przy podwórku kilkaset hektarów lasów i ugorów.
Na podwórku niewielka firma, często przyjeżdżający obcy ludzie, przedstawiciele, kurierzy itp. Ogólnie dużo obcych, pracownicy itp.

Rodzina trzypokoleniowa, niedługo pewnie cztero. Rodzice 50 lat, ja i narzeczona 29 , siostra 23 Cały czas ktoś jest na placu, jednak zazwyczaj mamy otwartą bramę - nie da się jej zamknąć. Przed bramą jest uliczka gdzie przejeżdża 1-2 auto na godzinę i czasami jakiś sąsiad rowerem.
Pies będzie miał możliwość spania w korytarzu, albo w ciepłym pomieszczeniu ale poza domem - w lecie wolelibyśmy aby piesek nocował w budzie wewnątrz budynku gospodarczego - z możliwością jego opuszczenia.
Od 7 rano do 23iej mamy możliwość zajęcia się psem, pracujemy na miejscu. Raz na miesiąc przez jeden dzień może nie być nikogo, ew. babcia. Najdłuższe wyjazdy to maks. 7 dni, albo ja albo siostra jesteśmy w domu.

Idealne warunki dla kundelka - jednak boimy się tego bardzo, bo ciężko u kundelka szukać prawidłowości zachowań. Mieszkała już u nas znajda, jednak po 2-3 miesiącach zaczął szczekać na ludzi i być agresywny.
Musi to być rasa towarzyska, samodzielna koniecznie tolerująca obcych i niegroźnie wyglądająca.
Ziko tolerował wszystkich, nawet kury sąsiadów ale to zostało u niego wyuczone.

Cała rodzina lubi zwierzęta a zwierzęta nas. Ja i siostra jesteśmy w stanie dogadać się z prawie każdym ujadającym psem. Dla mnie pogłaskanie owczarka za płotem to nie problem.

Cocker Spaniela Angielskiego nie chcemy - bo nie chcemy zamiennika dla poprzedniego psiaka tylko następcy który będzie nas witał po przyjechaniu samochodem, pobiega za kijem, za piłką, rano przywita pracowników itp. itd.

Pies ma być wspólny, ale z pakietem większościowym siostry. Co do przyszłości, to ja niedługo zakładam rodzinę i zamieszkam po sąsiedzku, a siostra póki co też się nigdzie nie wybiera.

Myśleliśmy nad Jack Russell Terrier bo są żywe, lubią ludzi, dają się szkolić, jednak troszkę boimy się ADHD. Po Spanielu chcemy psa długo żyjącego i tu + dla JRT.
Tu pytanie o JRT czy kiedy są starsze to też tak wariują?? - bo szczeniak prawie każdej rasy ma niespożyte pokłady energii.

Springer Spaniel Angielski - charakter idealny, ale pies już większy, dłuższa sierść i w naszych warunkach będzie cały czas umazany - przez co rzadko w domu. Chcielibyśmy żeby pies był w miarę czysty a Springer jest duży i kudłaty.

Buset Hound - słodziak, krótko żyje, charakter fajny, ale chyba zbyt mało aktywny.

Entlebucher - wstępnie ok, ale nie rozstrząsaliśmy wyboru bo prawie niedostępne.

Cavalier - dla mnie nie akceptowalny wyglądem...niestety

Border Collie - ??